Nuo visų dantų paviršių ultragarsiniu aparatu ir specialiųjų rankinių instrumentų rinkiniu šalinamos mineralizuotos apnašos. Sodapūte (air flow) nuvalomas pigmentas, skatinantis dantų tamsėjimą. Senos minkštosios apnašos valomos besisukančiomis guminėmis galvutėmis ar šepetėliais ir specialia mažo abrazyvumo poliravimo pasta su fluoru.
Ultragarso aparatas sukelia didelio stiprumo oro bangą, kuri išskleidžiama iš antgalio. Virpesiai tiesiog nuskelia akmenį nuo danties, pačiam dančiui nepakenkdami. Procedūra nėra skausminga, bet ją atliekant dantys gali būti jautrūs. Jei pacientas pageidauja, dantys nuskausminami. Su galimu nežymiu jautrumu po procedūros kovojama fluoro aplikacijomis.
Sodapūtė – tai kontroliuojama oro, vandens ir sodos srovė, pučiama per komponentus sumaišantį antgalį. Srovė puikiai nuvalo pigmentą. Procedūra visiškai neskausminga.
Kai Jūsų dantys visiškai švarūs, gali būti reikalingas gilesnis dantenų kišenių valymas. Šio valymo tikslas – pašalinti giliau susikaupusias bakterijas ir uždegiminius audinius. Prieš gydymą paprastai atliekama vietinė nejautra.
Jei procedūra atliekama tinkamai, vienintelė galima komplikacija – tai dantų jautrumas ir nežymus kraujavimas procedūros metu.
Profesionaliosios higienos dažnumas priklauso nuo paciento asmens higienos kokybės, akmenų kaupimosi intensyvumo, apnašų retencijos sąlygų. Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, profesionali higiena atliekama 1–4 kartus per metus.
Gali išsivystyti periodonto ligos, su amžiumi dažniausiai taip ir nutinka.
Periodonto ligos – tai aplink dantį esančių audinių uždegimas, kuris sąlygoja kaulo tirpimą.
Yra dvi pagrindinės periodonto ligų formos: gingivitas ir periodontitas.
Gingivitas – tai dantenų uždegimas. Esant gingivitui, dantenos aplink dantį ryškiai parausta ir patinsta. Vienas iš dantenų uždegimo požymių – kraujavimas valantis dantis šepetėliu.
llgainiui gingivitas pereina į periodontitą. Pasitaiko įvairių periodontito formų, bet visais atvejais pažeidžiamos dantį palaikančios struktūros. Jei periodontitas negydomas, aplink dantį esantis kaulas tirpsta ir dantis pradeda klibėti. Galiausiai, sunykus kaului, netenkama danties.
Daug žmonių kenčia dėl periodonto ligų, tai – dažniausia dantų praradimo priežastis. Įprastai liga vystosi labai lėtai.
Minkštosios apnašos ir akmenys – pagrindinė periodonto ligų priežastis. Apnašos – tai bakterijų sluoksnis, kuris formuojasi ant dantų paviršiaus kiekvieną dieną. Siekiant išvengti jų neigiamo poveikio, būtina kasdien kruopščiai šalinti apnašas nuo dantų. Įprastai tam pakanka dantų šepetėlio su pasta ir tarpdančių siūlo. Nepašalinus apnašų, ilgainiui minkštosios apnašos mineralizuojasi, tampa akmenimis. Akmenys kenkia periodontui ne mažiau nei minkštosios apnašos. Juos šalina burnos higienistas ar odontologas, atliekantis profesionalią burnos higieną.
Deja, dantenų ligos progresuoja be skausmo ir pacientai retai pastebi pakitimus. Kartais dėl bakterijų aktyvumo galite justi nestiprius dantenų skausmus, sudirgimą. Vėliau gali susiformuoti dantenų pūlinys ir iš supančių dantį audinių pradeda skirtis pūliai. Kuo vėliau pradedama gydytis, tuo sunkiau pasiekti gerų gydymo rezultatų.
Pirmasis požymis – tai kraujavimas valantis dantis. Dantenos taip pat gali kraujuoti valgant, todėl burnoje juntamas nemalonus prieskonis. Dažnai dantenų ligas lydi nemalonus kvapas iš burnos.
Pirmiausia turite apsilankyti pas odontologą. Šis įvertins dantenų kišenių gylį aplink Jūsų dantis. Įprastai atliekamas rentgenologinis tyrimas, kuris padeda nustatyti, ar pakenktas kaulas aplink dantis. Šis įvertinimas labai svarbus skiriant gydymą.
Jūsų odontologas arba higienistė atliks Jums profesionalią burnos higieną. Kaskart atvykęs į odontologijos kliniką, Jūs turėtumėte būti mokomas, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis ir dantenas. Gali tekti apsilankyti pas odontologą ar higienistą kelis kartus.
Jei tinkamai prižiūrėsite dantis, kaulinis audinys nyks labai lėtai arba visiškai nebenyks. Privalote kruopščiai valytis dantis ir reguliariai lankytis pas odontologą.
Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“