M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Peroralinė sedacija

Peroralinė sedacija

Kas yra peroralinė sedacija?

Vaikams dažniausiai taikoma peroralinė (intraoralinė) sedacija. Vienos peroralinės sedacijos metu galima sugydyti 1–2 dantukus, retais atvejais tris, nes efektyvaus darbo trukmė yra apie 30–40 minučių. Jei sugedusių dantukų daugiau, juos galima pagydyti per kelias sedacijas arba taikyti bendrinę nejautrą (narkozę).

Dažniausios priežastys, kai reikia anesteziologinių paslaugų:

Peroralinė sedacija reiškia, kad vaistai yra išgeriami. Vaistai sumaišomi su sirupu ir duodama išgerti iš puoduko arba iš švirkšto. Sedacija pradeda veikti po 10–20 minučių. Sedacijai naudojami vaistai, kurie padeda pacientams toleruoti dantų gydymo procedūrą. Tai nėra bendrinė nejautra (bendroji narkozė). Pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs, apsnūdęs, svirduliuoja, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio lengvai pažadinama. Pacientas nesirūpina, kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena. Peroralinės sedacijos metu, priklausomai nuo dozės ir individualių vaiko savybių, pasiekiama minimali – vidutinio lygio sedacija, retais atvejais gili.

Ką reikia žinoti prieš peroralinę sedaciją?

Prieš procedūrą negalima valgyti 6 val. ir gerti 2 val. Jei pacientas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam sedaciją. Reikia dėvėti patogius drabužius. Jei pacientas susirgo peršalimu, skauda gerklę, kosti, karščiuoja, skauda pilvą ar susirgo kita ūmia liga, prašome paskambinti į registratūrą ir apie tai pranešti tel. 8 644 77447. Rekomenduojame dantų tą dieną prieš procedūrą nevalyti, kad skalaujant netyčia nebūtų nuryta vandens.

Ką reikia žinoti po sedacijos?

Po procedūros galima gerti. Gerti geriau dažniau, bet po truputį, stebint, ar nepykina. Valgyti galima maždaug po dviejų valandų, praėjus sedacijos poveikiui. Valgyti geriau minkštą, lengvai virškinamą maistą – košę, jogurtą, bananus. Vartokite gydytojo paskirtus vaistus. Jei vaikui skauda, vartokite ibuprofeno arba paracetamolio suspensiją. Jei turite neįprastų problemų, nedelsdami skambinkite į klinikos registratūrą tel. 8 644 77447. Ne darbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą. Negalima leisti vaikui važinėtis dviračiu, laipioti, bėgioti 24 val. po sedacijos. Tą dieną neveskite vaiko į darželį / mokyklą – tegu pailsi namuose. Vaikai neatsimins procedūros, todėl po to jiems pasakokite tik teigiamus dalykus ir neminėkite jeigu kas nors buvo negerai (verkė, skaudėjo ir pan.).

Kam gali būti taikoma sedacija?

Vaikams, kurie bijo eiti pas odontologą ar netoleruoja gydymo ir būna nesukalbami gydymo metu.

Kam negali būti taikoma sedacija?

Turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems.

Kokie sedacijos trūkumai?

Sedacijos negalima pagilinti ar pratęsti.

Sedacija nesibaigia sulig dantų gydymo procedūra. Pacientas turi kurį laiką (dažniausiai iki 1 val.) pabūti klinikoje. Apie 20 proc. atvejų taikant peroralinę sedaciją vaikams, ji būna neefektyvi – vaiko vis vien nepavyksta gydyti. Dar maždaug 20 proc. atvejų gali išsivystyti paradoksinė (atvirkštinė) reakcija. Ji gali būti nuo vos pastebimos iki stiprios, kai vaikas pasidaro irzlus, piktas, draskosi, verkia. Ji trunka tol, kol veikia vaistai.

Ar sedacija yra saugi procedūra?

Yra saugi, jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų, tačiau rizikos visuomet yra. Kai sedaciją atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos.

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“