M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Dantų plombavimas

Dantų plombavimas

Dantų plombavimas – kas tai?

Dantų plombavimas – odontologo kabinete dažniausiai atliekama gydomoji procedūra. Tai danties funkcijos ir estetikos atstatymas naudojant įvairias plombines medžiagas. Paprastai tariant, tai skylučių (karieso, kitaip – ėduonies) gydymas išvalant jas grąžteliu ir užpildant jas plombavimo medžiaga.

Kokios plombinės medžiagos dažniausiai naudojamos?

  • Šviesoje kietėjantis kompozitas (populiariai vadinamas helio plomba);
  • Stiklojonomerinės plombos (jomis plombuojami pieniniai dantys);
  • Amalgama (populiariai vadinama sidabro plomba).

Kokia gydymo eiga?

Gydymas, priklausomai nuo situacijos sudėtingumo, gali užtrukti nuo 10 min. iki kelių valandų. Prieš gydymą dantis paprastai nujautrinamas naudojant vietinius anestetikus. Kai dantis visiškai nuskausmintas, jis išvalomas grąžteliu ir paruošiamas plombavimui. Paskui naudojant pasirinktą plombinę medžiagą atkuriama danties struktūra.

Kada reikia plombavimo?

Plombuoti dantį reikia tada, kai atsiranda danties pažeidimas – ėduonis, kitaip – kariesas. Iš pirmo žvilgsnio – tai tamsi dėmelė ant danties paviršiaus. Atidžiau įsižiūrėjus – didesnė ar mažesnė ertmė – „skylutė“.

Tarpdančių pažeidimai dažniausiai pastebimi tik atlikus rentgeno nuotraukas. Taip pat derėtų žinoti, kad anaiptol ne visi dantų patamsėjimai – tai ėduonis, kurį reikėtų valyti ir plombuoti.

Dantys plombuojami ir tada, kai siekiama juos pagrąžinti. Toks plombavimas dažniausiai vadinamas estetiniu plombavimu.

Ar galima valgyti prieš plombavimą?

Taip, rekomenduojama gerai pavalgyti prieš procedūrą. Procedūros metu būtina dantį izoliuoti nuo seilių ir drėgmės, o sotaus žmogaus seilėtekis mažesnis.

Ar galima valgyti po plombavimo?

Šviesoje kietėjantis kompozitas sukietinamas iš karto, o amalgama ar stiklojonomerinės plombos sukietėja per valandą po procedūros. Atliekant procedūrą, dažnai nujautrinamas žandas ar lūpos. Kol aptirpimas nepraeina, nerekomenduojama kramtyti maisto, kad netyčia neįsikąstumėte.

Kiek metų plombos tarnauja?

Tiksliai nuspėti, kiek ilgai tarnaus plomba, neįmanoma. Tai priklauso nuo daugelio priežasčių: paciento burnos higienos įgūdžių, skylutės dydžio, gydytojo įgūdžių, pasirinktos medžiagos, dietos ir pan.

Vidutiniškai šviesoje kietėjantis kompozitas turėtų tarnauti 7–8 metus. Laikui bėgant plomba dėvisi. Pastebėjus pralaidumą (mikroskopinį plyšį) tarp danties ir plombos, rekomenduojama plombą pakeisti.

Kodėl odontologas kartais rekomenduoja amalgamą?

Tyrimais įrodyta, kad krūminių dantų srityje amalgama tarnauja ilgiau nei šviesoje kietėjantis kompozitas, taip pat yra pigesnės. Pagrindinis amalgamos trūkumas – spalva. Ji skiriasi nuo danties spalvos. Verta paminėti, kad aukščiausios kokybės kompozitai savybėmis ir ilgaamžiškumu nelabai atsilieka nuo amalgamos.

Kodėl rekomenduojama pieninius dantis plombuoti stiklojonomerinėmis (SJC) plombomis?

SJC plombos turi labai gerą savybę – jos išskiria fluorą ir padidina fluoro koncentraciją seilėse. Tokios seilės sutvirtina dygstančius nuolatinius dantis ir neleidžia šiems sugesti.

SJC plombos taip pat yra atsparios drėgmei, kuri kartais patenka ant danties, vaikams plombuojant pieninius dantis. SJC plombų trūkumas – jos nėra ilgaamžės.

Ar visada įmanoma dantį suplombuoti?

Kai skylutė tokia didelė, kad jos kokybiškai užplombuoti neįmanoma, tenka protezuoti dantį vainikėliu.

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“