M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
M. K. Čiurlionio g. 19 Vilnius +370 644 77447
Amicus Dentis | Bendrinė nejautra (intubacinė narkozė)

Bendrinė nejautra (intubacinė narkozė)

Kas yra bendrinė nejautra

Dažniausiai vaikams dantys gydomi ar šalinami naudojant vietinę nejautrą – „užšaldant“. Taip pat tai galima daryti sedacijoje, prieš procedūrą duodant išgerti vaistų. Tuomet vaikai atsipalaiduoja, nebijo.

Tačiau kai kuriems vaikams, ypač mažesniems nei 6 metų arba turintiems daug sugedusių dantukų, vienintelė išeitis – bendrinė nejautra (intubacinė narkozė).

Bendrinė nejautra (bendroji anestezija, narkozė) yra kontroliuojama būsena, sukeliama anestetikais. Pacientas miega ir nejaučia jokio skausmo. Procedūros metu kvėpavimo takai apsaugomi specialiu intubaciniu vamzdeliu. Pabaigus dantų gydymą, anestetikų tiekimas sustabdomas ir vaikas atsibunda.

Prieš anesteziją

Prieš procedūrą negalima valgyti 6 val. ir gerti 2 val. Jei pacientas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam anesteziologines paslaugas. Reikia dėvėti patogius drabužius. Jei pacientas susirgo peršalimu, suskaudo gerklę, kosti, karščiuoja, skauda pilvą ar susirgo kita ūmia liga, prašome paskambinti į registratūrą ir apie tai pranešti tel. 8 644 77447. Rekomenduojame dantų tą dieną prieš procedūrą nevalyti, kad skalaujant netyčia nebūtų nuryta vandens.

Jei yra abejonių dėl vaiko sveikatos, prieš ateinant paskirtu laiku, taip pat skambinkite į kliniką.

Ką turėtų tėvai pasakyti vaikui prieš anesteziją

Tai priklauso nuo vaiko amžiaus ir jūsų vertinimo, kiek vaikas gali suprasti. Sulaukę penkerių metų vaikai gali bijoti „miegoti“ per procedūrą arba gali nerimauti dėl skausmo po procedūros.

Turėtumėte papasakoti, kad keli dantukai yra sugedę ir juos reikia pašalinti ar pagydyti. Pasakykite vaikui, kad gydytojas duos vaistukų ir jam užmigus dantukai bus pagydyti. Gydytojas bus šalia visą laiką ir per procedūrą, ir po procedūros. Taip pat gydytojas duos vaistukų, kad neskaudėtų. Vyresni vaikai gali norėti žinoti daugiau. Skatinkite juos kalbėti apie tai. Knygos, žaidimai, pasakos gali padėti pasakojant apie procedūrą. Vaikai neatsimins procedūros, todėl po to jiems pasakokite tik teigiamus dalykus ir neminėkite jeigu kas nors buvo negerai (verkė, skaudėjo ir pan.).

Anestetikai

Anestetikai yra vaistai (injekcijos ir medicininės dujos), naudojami sukelti ir palaikyti nejautrą. Jūsų vaikui gali būti naudojama:

 • Medicininės dujos, duodamos kvėpuoti per veido kaukę, apimančią burną ir nosį. Vaikui užmigus įvedamas intraveninis kateteris ir prijungiama infuzinė sistema („lašelinė“);
 • Injekcija į intraveninį kateterį. Kateteris įvedamas į veną prieš užmiegant. Injekcijos vieta prieš tai gali būti patepama nuskausminamuoju kremu.
 • Kvėpavimo takų apsaugai naudojamas specialus vamzdelis.

Jeigu Jūsų vaikas turi neigiamos patirties taikant bendrinę nejautrą, pasakykite apie tai anesteziologui.

Kam gali būti taikoma bendrinė nejautra?

Vaikams, kurie bijo eiti pas odontologą ar netoleruoja gydymo ir būna nesukalbami.

Kam negali būti taikoma bendrinė nejautra?

Turintiems jautrumą (alergiją) anestetikams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis, kitomis sunkiomis ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems.

Ar bendrinė nejautra yra saugi?

Taikant modernią bendrinę nejautrą, rimtų problemų rizika yra minimali.

Rizika negali būti pašalinama visiškai, tačiau kai pacientas yra sveikas, gerai jaučiasi, o procedūra yra nedidelės apimties (didžioji dalis odontologinių procedūrų tokios ir yra), gyvybei pavojingų komplikacijų rizika yra 1:400 000. Taigi rizika yra menkesnė nei tikimybė vaikui būti sunkiai sužeistam kelių eismo įvykyje.

Ar vaikai su gretutinėmis ligomis turi didesnę riziką?

Taip, rizika kiek padidėja, todėl dantų gydymo nauda turėtų nusverti šią riziką. Kiekvienas vaikas prieš procedūrą yra įvertinamas individualiai, todėl galima prisitaikyti pagal jo poreikius.

Kas gali atlikti bendrinę nejautrą?

Bendrinę nejautrą gali atlikti tik anesteziologas-reanimatologas licenciją tam turinčioje įstaigoje. Anesteziologas atlieka nejautrą, stebi pacientą per visą procedūrą ir po jos. Geriausia, kai anesteziologas turi pakankamai patirties dirbant su vaikais bei atliekant nejautras odontologijoje.

Ar bus naudojami vaistai nuo skausmo?

Dažniausiai vaikai vaistų nuo skausmo gauna vienu iš šių būdų ar kombinuojant kelis:

 • Nuskausminamuosius išgeria prieš procedūrą;
 • Nuskausminamosios žvakutės įvedamos nejautros metu miegant;
 • Nuskausminamieji suleidžiami į intraveninį kateterį;
 • Vietiniai nuskausminamieji odontologo suleidžiami prie danties, kuris gydomas ar šalinamas. Tai daroma, kai Jūsų vaikas miega bendrinės nejautros metu.

Jei vaikui atsibudus juntamas skausmas, visada skiriama nuskausminamųjų papildomai.

Ar galiu būti šalia vaiko?

Procedūros pradžioje, iki vaikui užmiegant, vienas iš tėvų būna šalia vaiko. Vaikui užmigus, tėvų paprašome palaukti laukiamajame. Vaikui atsibundant po procedūros tėvai vėl pakviečiami.

Kaip ilgai vaikas miegos?

Tai priklauso nuo procedūros trukmės.

Po ilgesnės procedūros atsibudimas trunka ilgiau, nes sunaudojama daugiau anestetikų. Tačiau atsibusti įprastai užtenka 15–20 minučių.

Kaip vaikai jaučiasi po bendrinės nejautros?

Kai vaikas pabunda po bendrinės nejautros, jis gali būti sutrikęs ir gali neilgai verkti.

Kai kada (ypač po danties pašalinimo) vaikas gali jausti kraujo skonį, kuris gali nepatikti. Jei buvo naudojami vietiniai nuskausminamieji, vaikams gali nepatikti aptirpimas burnoje. Taip pat vaikai gali jausti skausmą. Tokiu atveju papildomai duodama nuskausminamųjų. Visa tai gali paveikti vaiko nuotaiką: jis gali būti irzlus, nepatenkintas. Vaikas kurį laiką gali būti apsvaigęs, mieguistas. Kartais gali pykinti, vaikas gali vemti, ypač jei nuryja kraujo. Narkozės metu vaikui įvedamas kateteris į veną, kuris vaikui atsibudus užbintuojamas ir paliekamas tam atvejui jeigu reikėtų vaistų nuo pykinimo ar nuo skausmo. Prieš vykstant namo, intraveninis kateteris pašalinamas. Daugelis vaikų atsigauna greitai ir gali pradėti gerti skysčius.

Periodas po bendrinės nejautros

Stebėjimas išbudimo kambaryje gali trukti iki 2 val., po to galima vykti namo.

Namuose įprastai galima pradėti valgyti. Reikėtų pradėti nuo lengviau virškinamo maisto (jogurtas, košė, bananai). Jei gydytojas paskyrė reguliariai vartoti vaistus nuo skausmo, reikėtų juos duoti nurodytais intervalais, nelaukiant, kol vaikas pradės skųstis skausmu.

Jei kyla klausimų, skambinkite į kliniką tel. 8 644 77447.

Klinikos nedarbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą.

Ar galima tą pačią dieną eiti į darželį / mokyklą?

Dažniausiai gydymo dieną vaikai turi ilsėtis namuose. Nors, anestetikų poveikiui praėjus, vaikas atrodo žvalus, rekomenduojama kurį laiką jį saugoti, neleisti važiuoti dviračiu, bėgioti ir pan., kad nesusižeistų.

Klausimai anesteziologui

 • Kas atliks mano vaikui bendrinę nejautrą (intubacinę narkozę)?
 • Ar yra kitų bendrinės nejautros alternatyvų?
 • Kaip dažnai taikomas šis nejautros metodas?
 • Kokia yra šios nejautros rizika?
 • Ar mano vaikas turi padidėjusią riziką?
 • Kaip mano vaikas jausis po nejautros?

Jūsų dantų draugas „Amicus Dentis“